O hodech

Všeobecné informace o průběhu Medláneckých hodů

 



V pátek se staví mája – přijďte se s dětmi podívat

V sobotu odpoledne  okolo15 hod. - vystoupení všech dětí a krojované chasy, následuje volný hodový program. Celé dopoledne zve krojovaná chasa (stárci) na hody, chodí po domech, zazvoní a pozvou vás, nalijí skleničku s vínem a připití si s vámi. Budete- li mít zájem, prodají Vám rozmarýn, se kterým byste dříve měli přijít na hody.  Zvykem je otevřít, poděkovat za pozvání a kdo chce, pohostí je skleničkou, koláčem, jednohubkami,… Je to velmi milé setkání, krojovaní jsou zdvořilí, příjemní a krásně nastrojení v krojích.

V neděli od 13. hod. jde Medlánkami hodový průvod, který končí v Zámeckém parku kolem16 hod. Průvod pro děti není povinný, jde o náročnou cestu, je nutné promyslet, zda děti cestu zvládnou. K průvodu se dá  kdekoli připojit. Nejatraktivnější část probíhá ve starých Medlánkách, kde se zastavuje u domů, ze kterých vychází stárky. Přihlížející jsou pohoštěni, hraje kapela, tančí se a zpívá. MALÉ DĚTI JEN V DOPROVODU RODIČŮ. Po průvodu proběhne druhé – nedělní vystoupení dětí.

Při nepřízni počasí se vystoupení koná na Sýpce.
 

Děti vystupují v krojích! Lze použít kroj :
1. kyjovský, z půjčovny, objednává se hromadně v průběhu nácviku - půjčovné dětského kroje +400 Kč, holčičky mají věneček, který lze objednat při nácviku, cena dle velikosti cca 150,-Kč, dále je nutné zajistit černé (tmavé) střevíce nebo kozačky (ne sněhule), punčocháčky nejmenší holčičky bílé, starší školačky tělové - NE růžové ani červené nebo s obrázky. Kluci potřebují černé boty nebo kozačky, v žádném případě ne tenisky. Dívky účes - sepnuté vlasy (culík, cop, culíky, copy)- NE vlasy rozpuštěné dlouhé.

Když bude zima, holčičky si pod rukávce oblékají bílá trička a přes sebe teplý šátek, vlňák, pletenou šálu, pléd,… tak, aby si nepomačkaly naškrobené rukávce. Kluci pod košile také bílé triko, termotriko.


2. dětský kroj, typ tzv. česká dívka - jde o zjednodušený typ oblečení- spodnička, červená sukně maximální délka po kolena, bílá halenka s balónkovými krátkými rukávy, bílá zástěrka, popř. vestička, věneček, černé střevíce, kluci tmavé kalhoty (tesilky, manšestráky, černé, šedé, tmavě modré - NE rifle), bílá košile s dlouhým rukávem, vyšívaná stuha pod krk.


3. kroj z jiného regionu, pokud máte kroj v rodině nebo od známých. 

 

Vystoupení v kroji a účast na hodech není karneval, je to historická a folklorní akce s dlouhou tradicí. Naši předkové si oblékali a strojili se do toho nejlepšího, co měli, a to s velkou péčí.

 

 

Při nácviku zdůrazňujeme:

- náročnost nácviku

- docházku – nácviky se mohou překrývat s kroužky- rozmyslet dopředu, co rodiče budou preferovat!!!! Tance jsou párové, nelze nechat partnera uprostřed nácviku a odejít.!!!

 

Doporučujeme - rodiče dětí v páru – vyměnit si kontakty na sebe navzájem

- pokuste si najít pár už předem – kamarádku, kamaráda, sourozence, je lepší, když se děti znají- zvláště ty nejmladší

- tancovat doma- kroksunkrok, polku v páru, zpívat – zvláště kluci